Kullanıcı Girişi  

   
   
   

Marmara Bölgesi Yıldız Dağları Bölümü ve Ergene Bölümü Haritası

Detaylar

Marmara Bölgesi Yıldız Dağları Bölümü ve Ergene Bölümü Haritası

Marmara, Bölgesi, Yıldız, Dağları, Bölümü, ve, Ergene, Bölümü, Haritası,

Haritayı Büyütmek için üzerine Tıklayınız

Marmara Bölgesi Yıldız Dağları Bölümü ve Ergene Bölümü Haritası

Marmara Bölgesi

Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Balkan Yarımadası ile Anadolu arasında köprü niteliği ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağladığı söylenebilir. Yaklaşık 67.000 km²'lik bir yüzölçüme sahip olup Türkiye'nin %8,5'ine karşı gelir.

Marmara Bölgesinde sanayi, ticaret, turizm ve tarım gelişmiştir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi Istanbul-Bursa-Kocaeli şehirlerinde olmakla birlikte bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetleri vardır. Başlıca sanayi ürünleri olarak; işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kâğıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya sayılabilir.

Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday olup buğdayı şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği izler. Bölge, Türkiye'nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73'ünü, mısır üretiminin ise yaklaşık %30'unu gerçekleştirir. Bağcılık da hayli gelişmiş olup Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada üzüm ve şarapları meşhurdur.

Yedi coğrafi bölge içinde yükseltisi en az olan bölgedir. Ekili-dikili arazi oranı %30'dur. Ormanlık alan oranı %11,5'tur. Kümes hayvancılığı ve ipek böcekçiliği yaygındır. Nüfus ve nüfus yoğunluğu, göç olma nedeniyle çok yüksektir. Enerji tüketimi ve turizm gelirleri en yüksek bölgedir.

Istanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Yalova, Kocaeli tamamen bölge sınırları içinde; Sakarya ve Bilecik'in Karadeniz Bölgesi'nde oprakları olup; Bursa ve Balıkesir'in Ege Bölgesi'nde de toprakları vardır. Çanakkale ilinin topraklarının çok büyük bir bölümü Marmara Bölgesi içinde olup sadece Edremit Körfezi çevresindeki yerleşim yerleri Ege Bölgesi sınırları içinde kalır.

Marmara bölgesi'nin en büyük kenti Istanbul'dur.

Yüzölçümü ve nüfusuyla özgür en küçük olan Marmara Bölgesi kenti , Yalova kentidir .En yoğun nüfus buralardadır.Kütahya'nın Domaniç ilçesi diye tabir edilen kuzey bölümü de Marmara bölgesi'ndedir.

Istanbul, Marmara bölgesinin yoğun nüfuslu olmasında önemli bir rol oynar.

Il merkezleri baz alındığında Marmara Bölgesinde yer alan iller şunlardır.

Istanbul

Edirne

Kırklareli

Tekirdağ

Çanakkale

Kocaeli

Yalova

Sakarya

Bilecik

Bursa

Balıkesir

Kısmen Düzce de Marmara'da yer alır.

Marmara Denizi'ne Kıyısı Bulunan Iller

* Istanbul

* Tekirdağ

* Çanakkale

* Balıkesir

* Bursa

* Yalova

* Kocaeli

Marmara Denizi'ne Kıyısı Bulunmayan Iller

* Kırklareli

* Edirne

* Sakarya

* Bilecik (Bilecik'in hiçbir denize kıyısı yoktur)

Marmara Bölgesi'nin, yine bölge bazında olan 3 komşusu vardır. Güneyde Ege Bölgesi, doğuda Karadeniz Bölgesi ve güneydoğuda Iç Anadolu Bölgesi karadan bölgeyi kuşatmıştır. Bölgenin adını aldığı Marmara Denizi haricinde;

Istanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli ve Sakarya illeri aracılığı ile Karadeniz'e; Çanakkale, Edirne ve Balıkesir illeri aracılığı ile de Ege Denizi'ne kıyısı vardır.

Marmara Bölgesinin Ekonomisi,Yeryüzü Şekilleri,Iklimi

DAÄžLAR

Anadolu: Uludağ(En yüksek dağ2543 m.),Samanlı Dağları,Kapıdağ, Biga dağı,Güneyde Ege Bölgesi sınırında Kaz Dağı

Trakya: Yıldız Dağları, Koru dağı, Işıklar Dağı

OVALAR

Anadolu: Balıkesir(Susurluk), Karacabey(Susurluk), Inegöl, Bursa, Adapazarı,

Trakya: Ergene, Uzunköprü

AKARSULAR

Anadolu: Riva Çayı, Susurluk, Nilüfer Çayı(Susurluk kolu), Sakarya,

Trakya: Meriç,Ergene

BARAJLAR

Anadolu: Ömerli Barajı(Riva Çayı-Istanbul), Elmalı Barajı,

Trakya: Alibeyköy Barajı

GÖLLER

Anadolu: Sapanca(tatlı), Iznik(tatlı), Ulubat(Apolyont)(tatlı), Manyas(tatlı)

Trakya: Durugöl(tatlı), Büyük ve Küçük Çekmece(tuzlu),

KÖRFEZLER 

Anadolu: Izmit,Gemlik, Bandırma, Erdek

Trakya: Saroz Körfezi

YARIMADALAR

Anadolu: Kocaeli, Armutlu, Kapıdağ,Biga

Trakya: Çatalca, Gelibolu

ILLER

Anadolu: Kocaeli(izmit), Sakarya(Adapazarı), Bilecik,Bursa, Yalova,Balıkesir, Çanakkale, Istanbul

Trakya: Edirne,Kırklareli, Tekirdağ,Istanbul, Çanakkale

Yıldız Dağları Bölümü 

Yıldız Dağları Bölümü, Marmara Bölgesi'nin kuzeybatısını oluşturur. Ismini alanın büyük bir alanını kaplayan Yıldız Dağları'ndan alır. Batıda, Bulgaristan sınırından, doğuda Durusu Gölü'ne kadar uzanır. Yıldız Dağları'nın Karadeniz'e bakan yamaçlarında Karadeniz iklimi etkilidir. Doğal bitki örtüsü makilik olup, yaklaşık150 metreyükseklikten sonra ormanlar başlamaktadır. Yıldız Dağları'nın batı kısımları plâto özelliği taşır, ve bu alandaki verimli tarım arazilerinde buğday, ayçiçeği, şeker pancarı ve mısır tarımı yapılır. Küçükbaş hayvancılık oldukça gelişmiştir ve buna bağlı olarak bölümde birçok mandıra ve peynir imalâthanesi vardır. Bölümdeki başlıca yerleşim merkezleri, Kırklareli, Vize, Pınarhisar ve Saray'dır. Sanayi bakımından en önemli tesis Pınarhisar'daki çimento fabrikasıdır. Nüfus yoğunluğu en az bölümdür. dağların tepelerinde yıldız vardır

Ergene Bölümü 

Ergene Bölümü, adını içine alan bu bölüm Yıldız Dağları ile Koru Dağları arasında kalmış bölümü kapsar. Tekirdağ ve Edirne illerinin bütünü ile Kırklareli'nin yarıya yakınını ve Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinin çok küçük bir alanını kapsar.

Marmara Bölgesi'nin, en soğuk, en az yağış alan, bitki örtüsünün en cılız olduğu yer Ergene Bölümüdür. Genel bitki örtüsü bozkırlardır. Bölümde yetiştirilen başlıca ürünler; buğday, mısır, çeltik, şeker pancarı, ayçiçeği, susam ve patatestir. Bağcılık ve ayçiçeği üretimi çok gelişmiş olduğundan, buna bağlı olarak da alkollü içecek ve yağ sanayii gelişmiştir. En önemli yerleşim merkezleri,Uzunköprü,Meriç, Babaeski, Lüleburgaz, Çorlu, Çerkezköy, Malkara, Keşan, Edirne, Tekirdağ ve Ipsala'dır. Hamitabat beldesinde çıkarılan doğalgazdan elektrik üretilir. Trakya Birlik'e bağlı ayçiçeği fabrikaları bölüm ekonomisini önemli ölçüde canlandırmıştır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
   
   

Tüm hakları saklıdır. Site Adı Açıkca  belirtilerek , ve yazıya link verilerek bir bölümünden alıntı yapılabilir. Yazının izinsiz tamamen kopyalanması durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Detaylı Bilgi için Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesine Bakınız.Telif Hakkı olan mataryel bildirliği an yayından kaldırılacaktır.

 

Copyright © 2013 http://www.haritadunyasi.com/

© haritadunyasi.com