Kullanıcı Girişi  

   
   
   

Doğu Anadolu Bölgesi Haritası

Detaylar

Doğu Anadolu Bölgesi Haritası

Doğu, Anadolu, Bölgesi, Haritası,

Haritayı Büyütmek için üzerine Tıklayınız

Doğu Anadolu Bölgesi Haritası

Doğu Anadolu Bölgesi Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu topraklarındaki konumunda doğuda yer alması nedeniyle Birinci Coğrafya Kongresi tarafından 1941 yılında böyle isimlendirilmiştir.

Türkiye'nin nüfus yoğunluğu ve nüfusu en az olan bölgesidir.

Anadolu topraklarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Irak'ın kuzeyinde İç Anadolu Bölgesinin doğusunda Karadeniz Bölgesinin güneyinde; İran'ın Azerbaycan'ın Ermenistan'ın batısında yer alır.

Türkiye'nin kapladığı alanın (814.578 km²) %21'ini (171.061 km²) Doğu Anadolu Bölgesi oluşturur

Bölgenin en belirgin özelliği ortalama yükseltisinin fazla ve engebeli olmasıdır.

Türkiye'nin Coğrafi Bölgeleri içerisinde en büyük alana sahip olanıdır. Nüfus yoğunluğu bakımından en az olan ve ortalama yüksekliği ise en fazla olan bölgedir. Maden zenginlikleri yönünden en fazla kaynağa sahip olan Doğu Anadolu Bölgesi ayrıca volkanizmanın en etkin olduğu coğrafi bölgedir.

Batıdan doğuya gittikçe genişleyen Türkiye’nin doğusunda ülke topraklarının %21’ini kaplayan en geniş bölgemizidir.

DAĞLARI: Doğu Anadolu Bölgesi’nde dağlar 3 sıra halinde uzanır. Doğu Anadolu’nun güneyinde; Güneydoğu Toroslar ile Buzul Dağları ortasında Mercan Karasu Munzur ve Palandöken dağları Kuzeyde ise Çimen Kop Allahüekber ve Yalnızçam dağları uzanır.

Ağrı Tendürek Süphan ve Nemrut dağları ise volkanik bir yapıya sahiptir. 

OVALARI: Elbistan Malatya. Elazığ Bingöl Muş Erzurum Erzincan Tercan Kağızman Pasinler ve Iğdır ovaları bulunur. 

PLATOLARI: Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeydoğusunda kalın lav örtüsüyle kaplı olan Erzurum Kars ve Ardahan Platoları yer alır. 

AKARSULARI: Doğu Anadolu ülkemizin en geniş akarsu havzalarına sahip bölgelerinden biridir. Fırat Dicle Aras ve Kura nehirleri bölgenin akarsularıdır. Bu akarsuların yatak eğimleri fazla olduğu için enerji potansiyelleri fazladır.

GÖLLERİ: Van Erçek Hazar Çıldır ve Nazik Gölleridir. Yurdumuzun en büyük gölü Van Gölü bu bölgededir. Sularını dışarıya akıtamadığı için kapalı havza konumundadır. 

İKLİMİ: Doğu Anadolu Bölgesinin denizde uzak ortalama yükseltinin fazla olması nedeniyle karasal iklim etkilidir.

Bölgenin Elazığ Malatya ve Iğdır gibi alçak ovalarında ise ılıman iklim koşulları etkilidir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ: Bölgenin bitki örtüsü bozkırdır. Ormanlar daha çok yüksek yerlerde bulunur. 

Doğu Anadolu Bölgesinin kuzey doğusunda yani Erzurum- Kars yöresinde Sürekli yeşil kalan uzun boylu otların bulunduğu alpin çayırı vardır. 

NÜFUS VE YERLEŞME: Nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölgedir. Bölgede nüfusun en az olduğu yerler; Hakkari Bingöl ve Tunceli’dir. Elazığ ve Malatya gibi illerde nüfus yoğunluğu fazladır. 

TARIM VE HAYVANCILIK: Bölgede ekili-dikili alanlar azdır. Özellikle Malatya Elazığ ve Elbistan ovalarında buğday arpa şeker pancarı tütün ve pamuk yetiştirilir.

Halkın geçim kaynaklarının başında hayvancılık gelir. Erzurum ve Kars yöresinde yaz yağışlarının görülmesi ve alpin çayırı olmasından dolayı büyükbaş hayvancılık gelişmiştir. 

YER ALTI KAYNAKLARI: Bölge yer altı kaynakları bakımından zengindir. Demir krom bakır linyit oltu taşı çinko ve kaya tuzu önemli yer altı kaynaklarıdır. 

SANAYİ: Sanayi yeterince gelişmemiştir. Sanayi Malatya Elazığ ve Erzurum gibi şehirlerde yoğunlaşmıştır. Şeker yem fabrikaları et kombinaları süt fabrikaları dokuma çimento ve krom fabrikaları önemli sanayi tesisleridir.

TURİSTİK YERLER: İshakpaşa Sarayı (Doğu Beyazıt) Ani Kalesi Van gölü

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

0 #1 Berk 28-11-2012 19:00
:sad: ;:) off ya
Harita üzerinde yerini gosterin odevim var.!!:(
Alıntı
   
   
   

Tüm hakları saklıdır. Site Adı Açıkca  belirtilerek , ve yazıya link verilerek bir bölümünden alıntı yapılabilir. Yazının izinsiz tamamen kopyalanması durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Detaylı Bilgi için Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesine Bakınız.Telif Hakkı olan mataryel bildirliği an yayından kaldırılacaktır.

 

Copyright © 2013 http://www.haritadunyasi.com/

© haritadunyasi.com