Kullanıcı Girişi  

   
   
   

Hızlı Tren Güzergahı Haritası

Detaylar

Hızlı Tren Güzergah Haritası

Hızlı Tren Güzergah Haritası

Yüksek Hızlı Tren

Türkiye'deki inşaat hâlinde ve plan aşamasında olan Yüksek Hızlı Tren hatları

Yüksek Hızlı Tren

246 km (−-153 mi)Eskişehir

312 km (−-194 mi)Konya

Yüksek Hızlı Tren (YHT), Türkiye'nin ilk hızlı trenidir. YHT'nin seferlerine başlaması ile birlikte Türkiye bu teknolojiyi kullanan ülkeler arasında Avrupa'da 6., dünyada 8. ülke olmuştur.

TCDD bu treninin adını belirlemek bir için anket yapmış ankette yüksek oy alan "Türk Yıldızı", "Turkuaz", "Kardelen", "Yüksek Hızlı Tren", "Çelik Kanat", "Yıldırım" gibi isimler arasından Yüksek Hızlı Tren adında karar kılındığı açıklamıştır.

Özellikleri

Ankara-Eskişehir güzergâhında hizmet veren Yüksek Hızlı Trenin maksimum hızı saatte 250 km. 8 motora sahip olan trende arıza durumunda bir diğer motorun devreye girerek trenin yolda kalmasını önleyen bir sistem bulunmaktadır. Ankara-Eskişehir arasını yaklaşık 1 saat 20 dakikada alan hızlı trenin, alt yapı çalışmalarının bitimiyle bu sürenin 1 saat 5 dakikaya ineceği belirtiliyor. YHT, tamamı elektrikli, sinyalli ve çift hatlı hızlı demiryolu üzerinde yol alacak.[2] TCDD genel müdürü Süleyman Karaman, trenin bir elektrik kesintisi durumuna karşın yedek güce sahip olduğunu, ayrıca elektrik aldıkları santrallerin de yedekli olduğunu, bu nedenle trenin yolda kalma riski bulunmadığını ifade etmiştir.

17,5 milyon avroya mal olan[1] ve 419 yolcu kapasiteli set ile hizmet veren YHT'de 55 business, 354 birinci sınıf , 2 bedensel engelli koltuğu, 8 kafeterya, radyo ve kapalı devre televizyon sistemi yer almaktadır. YHT'nin business bölümünde 2 1 düzeninde deri kaplı koltuklar, 4 farklı müzik kanalından en az 4 saat süre yayın yapabilecek ses ve görsel yayın sistemi ile dizüstü bilgisayarlar için güç kaynağı bulunuyor . Birinci sınıf yolcu bölümünde ise 2 2 düzeninde kumaş kaplı birinci sınıf koltuklar ve müzik sistemi bulunuyor. Tavanda LCD ekranın bulunduğu setlerde ve koltukların arkasındaki tekerlekli sandalye bölümü ve özel tasarlanmış tuvaletler engelli yolcuların ihtiyacının giderilmesini sağlayacak. Yolculuk esnasında dışarıdan düşük gürültü gelmesi için hızlı trenin ses yalıtım seviyesi yükseltildi. Yolcuların olası kulak rahatsızlıklarının önlenmesi için basınç dengeleme sistemi kuruldu.

YHT, ilk olarak 13 Mart 2009 günü saat 09.40'ta Ankara'dan Eskişehir'e hareket etti. İlk sefer sırasında başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir süre makinistlik yaptı.

TCDD tren hatları: Hizmette olan, henüz yapım aşamasında olan ve yapılması planlanan hızlı tren hatları.

TCDD 2003 yılında hızlı tren hatları döşemeye başladı. İlk hat, toplam uzunluğunun 533 km. olması öngörülen İstanbul-Eskişehir-Ankara hattıdır. Bu hattın yapımı tamamlandığında, 6-7 saatlik Ankara-İstanbul yolculuğunu 3 saat, 10 dakikaya düşürmesi bekleniyor. Hattın şu anda kullanımda olan Ankara-Eskişehir kısmı 245 km.'den oluşmaktadır ve yolculuk süresi 95 dakikadır. Deneme seferleri 23 Nisan, 2007, ticari seferler 13 Mayıs, 2009'da başlamıştır. Hattın Eskişehir-İstanbul kısmının 2009'da tamamlanması öngörülmüştür. 2013'de de hat Marmaray ile bağlanınca, dünyanın ilk kıtalar arası günlük tren seferleri gerçekleşmiş olacaktır.

Hızlı tren hatları

Eskişehir-Ankara arasında kullanılan iki yüksek hızlı tren bileti.

Ankara-İstanbul hızlı tren hattı

Ana madde: Ankara-İstanbul hızlı tren hattı

Ankara ile İstanbul arasında yapılması devam eden ve Ankara-Eskişehir etabının tamamlandığı hızlı tren hattıdır. 523 Km. uzuluğundaki hatta yolculuğun 3 saat sürmesi beklenmektedir. Hatta çalışacak yüksek hızlı tren 250 Km/sa hızla hareket edecektir. Hızlı trenin İstanbul'a varış tarihi 29 Ekim 2013 olarak planlanmaktadır. Aynı gün Marmaray açılışının da yapılması planlanmaktadır. 

Eskişehir üzerinden Istanbula gelecek hat için inşaat süratle devam etmekte olup, Gebze-Köseköy ve Köseköy-Arifiye arası tren trafiğine kapanmış ve ray söküm işlemi başlamıştır. Bundan dolayı Haydarpaşa kalkışlı tüm şehirlerarası yolcu ve yük trenlerinin seferleri iptal olmuş sadece Haydarpaşa - Gebze banliyö hattı çalışmaya devam etmektedir.

 

Ankara-Konya hızlı tren hattı

212 km.'lik Polatlı-Konya hattının yapımı Ağustos 2006'da başladı. Hat 2011 yılında tamamlanarak hizmete açıldı. Hattın kontrolü için yapılan testlerde 40.000km yol yapılmıştır. Bu hat ile arada doğrudan bir hat olmadığından 10 saat 30 dakika olan Ankara-Konya yolculuk süresini 1 saat 40 dakikaya düşmüştür. Ankara'dan Konya'ya uzanan hattın uzunluğu 306 kmdir. Her gün karşılıklı 8 sefer yapılmaktadır. Yeni alınacak 6 tren seti teslim edildiğinde saatte bir sefer yapılacaktır.

Yapımı devam eden hatlar

Ankara-İzmir hızlı tren hattı

Hattın sırasıyla Ankara - Afyonkarahisar - Uşak - Manisa - İzmir şehirlerinden geçmesi planlanmaktadır. Polatlı'yi geçtikten sonra Ankara-Konya hızlı tren hattı 120. km'sinde Kocahacılı, Polatlı'da çatallanarak Afyon istikametine ilerleyecektir.

Toplam uzunluğunun 624 kilometre ve toplam yapım maliyetinin 4 milyar TL olması beklenen projenin, birinci etabını Ankara-Afyonkarahisar, ikinci etabını Afyonkarahisar-Uşak-Esme ve üçüncü etabını ise Esme-Manisa-İzmir arası oluşturmaktadır. Hat tamamlandığında, Ankara-İzmir arasındaki seyahat süresi 3 saat 30 dakika, Ankara-Afyonkarahisar ise 1 saat 30 dakika olacaktır.

Hattın 287 kilometrelik Ankara- Afyonkarahisar etabının altyapı yapım sözleşmesi 11 Haziran 2012'de Sigma-Burkay-Makimsan-YDA iş ortaklığı ile imzalanmıştır. 167 km uzunluğunda olan etabın 3 yıl içerisinde bitirilmesi hedeflenmektedir. Bu etapta toplam 8 bin metre uzunluğunda 11 tünel, toplam 6 bin 300 metrelik 16 viyadük, 24 köprü, 116 alt geçit-üst geçit, 195 menfez inşa edilecek; 65 milyon 500 bin metreküp toprak işi gerçekleştirilecek ve 715 milyon liraya mal olacaktır.

İkinci etap olan Afyonkarahisar-Uşak'ın yapım ihalesine bu yıl sonuna kadar çıkılması planlanmaktadır. Uşak-Manisa-İzmir etabının ise uygulama projelerine ait revizyon çalışmaları devam etmektedir.

Ankara-Sivas-Kars hızlı tren hattı

Dogu Anadolu ve Sivas'ın Türkiye'nin büyük kentlerine (İstanbul, Ankara, İzmir) daha kısa sürede ulaşımını sağlamak ve hızlı demiryolu ile bağlantısını gerçekleştirmek amacı ile Ankara - Sivas - Kars Hızlı Tren Projesi yapılması planlanmış, bu proje ile; Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas ve sonrasinda Kars arasında çift hatlı, elektrikli, sinyalli yeni demiryolu inşa edilecektir.

Ankara - Sivas etabı

442 km.'lik Ankara - Yozgat - Sivas hattının 291 km.'lik Yerköy-Sivas etabının yapımına Şubat 2009'da başlanmış ve fiziki altyapılar %80 oranında tamamlanmıştır. 174 km.'lik Ankara-Yerköy hattı projesi minimum hızın saatte 250 km. olması için halen planlama aşamasındadır, ancak kısa bir süre sonra yapımının başlanması beklenmektedir.

 

Sivas - Kars etabı

Hattın Sivas - Erzincan - Erzurum - Kars etabının yapımı henüz plan aşamasındadır.

Bursa hızlı tren hattı

Bursa yönüne gidecek hat İnönü'de Ankara-İstanbul hızlı tren hattından çatallanacak.

 

Plan aşamasında olan hatlar

Ankara-Antalya hızlı tren hattı: Konya - Antalya - Alanya (Konya'dan çatallanarak Aksaray Kapadokya Kayseri/Erciyes ve Divriği turizm hattı amaçlanıyor.)

Ankara-Kayseri hızlı tren hattı (Yerköy'de Ankara-Sivas hattından çatallanacak, 2023 hedefleri arasındadır.)

İstanbul- Edirne- Kapıkule hızlı tren hattı (Bulgaristan sınırı)

Konya-Gaziantep hızlı tren hattı -(İstanbul-Hicaz (Medine - Mekke) hattının bir bölümünü de oluşturacak. 2023 hedefleri arasındadır)[11]

Ankara-Samsun hızlı tren hattı (Kırıkkale-Samsun arasındaki yaklaşık 450 km. uzunluğunda demiryolunun projesi 2023, hizmete açılması ise 2035 yılı hedefleri arasındadır.)

Kütahya-Konya hızlı tren hattı - (Afyon'da İzmir-Ankara hattından çatallanacak, böylece İzmir- Konya hızlı tren hattı açılacaktır. Ayrıca 2035 yılı hedefleri arasında yer alan Denizli-Ankara Hızlı tren hattına Afyon'da entegre edilmesi ile Denizli-Konya hızlı tren hattı da 2035 yılında hizmete girecektir.)

Ankara Mersin hızlı tren hattı - Ankara - Konya - Karaman - Silifke - Mersin (Ankara-Konya OSB'lerini en kısa mesafeden Taşucu limanına bağlama, İstanbul-Ankara yaş meyve ve sebze ihtiyacını karşılama, Kıbrıs-Silifke-Erdemli turizm hattı.)

 

Hızlı tren takımları

Ticari hızlı trenlerin bu hatlarda 250–300 km. hız yapabilmesi beklenmektedir

İlk on TCDD HT65000 hızlı tren takımı İspanya'dan, CAF'dan satın alınmıştır. Bu setlerin azami hızları 260 km/s.'dir. Bunların yanı sıra Eskişehir - Ankara hattında test amaçlı kullanılmak üzere İtalya'dan iki adet ETR 500 tren takımı kiralanmıştır; bunların da da azami hızları 300 km/s.'dir.[15] Test sürüşleri sırasında ETR 500 Y2'ler 303 km/h. hız yaparak yeni bir Türkiye rekoru oluşturmuşlardır.

Yeni tren takımlarının yapımı için Güney Koreli ROTEM ve TÜRVASAŞ ortaklaşa Adapazarı'nda 2007 yılında bir fabrika kurmuştur. Bu fabrika 352.4 km/s hız yapabilen HSR-350x ve KTX-II tren takımları üretimi için 2008 yılında lisans almıştır.

Ankara-Eskişehir hattında kullanılan takımlarda klima, video, TV ve müzik yayın sistemi mevcuttur. Tren, engellilerin rahat bir şekilde seyahat edebilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Hızlı trende, vakumlu tuvalet de bulunmaktadır.

 

Hızlı tren

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollar ı(TCDD)

Ankara-İstanbul hızlı tren hattı

Ankara-Konya hızlı tren hattı

Ankara-İzmir hızlı tren hattı

Ankara-Sivas-Kars hızlı tren hattı

Bursa hızlı tren hattı

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
   
   

Tüm hakları saklıdır. Site Adı Açıkca  belirtilerek , ve yazıya link verilerek bir bölümünden alıntı yapılabilir. Yazının izinsiz tamamen kopyalanması durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Detaylı Bilgi için Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesine Bakınız.Telif Hakkı olan mataryel bildirliği an yayından kaldırılacaktır.

 

Copyright © 2013 http://www.haritadunyasi.com/

© haritadunyasi.com