Kullanıcı Girişi  

   
   
   

Dünya Deprem Dağılış Haritası

Detaylar

Dünya Deprem Dağılış Haritası

Dünya, Deprem, Dağılış, Haritası,

Dünya Deprem Dağılış Haritası

Yeryüzünün katı kabuk kısmında yer alan levhalar , mantoda yeryüzünün içindeki bileşimlerden güç olarak hareket ederler.Depremlerde yer kabuğunun fay adı verilen kırıklı yapıya sahip alanlarda meydana gelirler.Kaynağını levhaların oluşturduğu fay hatlarında görülen depremler tektonik depremlere girer.Dünyada depremin en sık görüldüğü alan Pasifik Çemberi dediğimiz büyük okyanus çevresidir.

Bu kuşakta yer kabuğunda gözlenen depremlerin yaklaşık olarak %80′i meydana gelmektedir.Yer yüzündeki depremlerin yoğunlaştığı ikinci kuşak ise Akdeniz Himalaya çevresidir.Bu kuşak Meksika çevresinde başlayıp doğuya doğru Kanarya adaları üzerinde Hazar Denizi çevresine , İrana ve Himalaya Dağlarını içine alarak Hindistanın doğusuna kadar uzanır.Bu kuşak içerisinde ülkemizde yer almaktadır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
   
   

Tüm hakları saklıdır. Site Adı Açıkca  belirtilerek , ve yazıya link verilerek bir bölümünden alıntı yapılabilir. Yazının izinsiz tamamen kopyalanması durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Detaylı Bilgi için Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesine Bakınız.Telif Hakkı olan mataryel bildirliği an yayından kaldırılacaktır.

 

Copyright © 2013 http://www.haritadunyasi.com/

© haritadunyasi.com